sobota, 20 października 2012

Doliną Kościeliską...


"Tam lasy lecące - w powietrzu zostały!
Tam sterczą niesione na obłokach skały!"

                                  Felicjan Faleński

Bezsprzecznie obowiązkowa na liście krain, które zobaczyć trzeba. Najprawdopodobniej najpiękniejsze miejsce w Tatrach... Dolina Kościeliska. Łatwa i przyjazna dla każdego turysty, niezależnie od jego wieku i kondycji. Wycieczka Doliną Walną (liczącą 8 km. długości) z pewnością zachwyci swoimi widokami niejednego. Na przejście całej doliny od Kir, aż po schronisko na hali Ornak trzeba liczyć od 2 do 3 godzin, a jeżeli zechcemy podejść ok. 100 metrów wyżej i podziwiać Staw Smerczyński (od Hali Ornak ok. 20 min.) proporcjonalnie wycieczka nam się wydłuży. Dolina Kościeliska słynie jako jedyna w Tatrach polskich z największej  ilości jaskiń otwartych dla każdego turysty. Warto je obejrzeć! Jeżeli tylko nie boimy ubrudzić sobie ubrań i posiadamy pewne oświetlenie, które jest konieczne..no może pomijając Jaskinię Mroźną, w której mamy sztuczne oświetlenie. Oprócz wyżej wspomnianej jaskini Mroźnej mamy jeszcze Jaskinie Mylną (konieczna mapa, gdyż można pobłądzić korytarzami, jeżeli tylko przeoczymy oznakowanie), Jaskinię Raptawicką, Jamę Smoczą, której wylot mamy w Wąwozie Kraków oraz Obłazkową.

Wybierając się w te miejsca należy pamiętać również o cieplejszym ubraniu, gdyż temperatura w jaskini w sezonie letnim może spaść nawet do 5-6 st. C. Zwiedzając Dolinę Kościeliską warto obejrzeć również prócz wspomnianego Stawu Smerczyńskiego oraz Wąwozu Kraków (do którego dojdziemy z przyjaznej Polany Pisanej -bliskość potoku i ławek oraz pięknych widoków na m.in Stoły czyni ją wspaniałym miejscem na odpoczynek), Przełęcz Iwaniacką, a mając więcej czasu i sił można pokusić się o pierwszy z odcinków Czerwonych Wierchów Ciemniaka z Doliny Tomanowej odchodzącej z Hali Ornak. Będąc w schronisku gorąco polecam spróbować pierogów z serem, wg. mnie najlepszych niezmiennie od lat :)  W CAŁYCH TATRACH!

7 komentarzy:

 1. Poprosimy więcej zdjęć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą już jutro. Niestety natłok zajęć opóźnia nieco rozwój bloga, ale niebawem się to zmieni ;)

   Usuń
 2. A jaki ruch obowiązuje na szlakach? Prawo czy lewostronny? Nigdy nie pamiętam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W teorii jest prawostronny. Ale w praktyce jest tak jak komu się podoba. Jeśli chodzi o odcinki szlaków ze sztucznymi ułatwieniami (klamry, łańcuchy czy drabinki) np. na Zawracie, Świnicy, Rysach to przyjęte jest, że pierwszeństwo mają schodzący, Ci którzy wchodzą powinni ustąpić miejsca tym pierwszym. Te wyliczenia nie dotyczą oczywiście jedynie odcinku Orlej Perci od Zawratu do Koziej Przełęczy wyżniej - tam ruch jest jednokierunkowy.

   Usuń
  2. Zbyszko z Bogdańca20 listopada 2012 00:43

   A od Koziej Przełęczy Wyżniej do Koziego Wierchu to niby można w dwie strony ?

   Jednokierunkowy jest od Zawratu aż po Kozi Wierch a nie tylko do Koziej Przełęczy Wyżniej ;)

   Usuń
  3. Słuszna uwaga. ;)
   Z rozpędu się pomyliłem...

   Usuń
 3. Jaskinie zdecydowanie warto odwiedzić , szczególnie Mylną !;))

  OdpowiedzUsuń